top of page

שכר טרחה עורך דין מכירת דירה

אנשים רבים שנמצאים לפני מכירת דירה מוצאים את עצמם מוטרדים מהשאלה - אלו הוצאות (צפויות ובעיקר בלתי צפויות...) יהיו לי במכירת הדירה? עם איזה סכום אשאר בבנק בסוף תהליך מכירת הדירה? וכמה יעלה לי שכר טרחת עורך דין שילווה אותי במכירת דירה?


מתי פונים לעו"ד למכירת דירה?

כשנמצאים בשלב שבו כבר יש קונה רציני לדירה, כלומר קונה שאיתו הגעת להסכמה לגבי המחיר של מכירת הדירה, חשוב מאוד לפנות בהקדם האפשרי אל עורך דין מומחה למכירת דירה, שילווה את התהליך מראשיתו וימנע טעויות, אשר עשויות להוביל לאבדן כספים וזמן מיותר.

חשוב מאוד גם לא לחתום על שום "זכרון דברים" למכירת דירה, לפני שמתייעצים עם עורך דין מומחה למכירת דירה, שכן פעולה זו יכולה לייצר קשיים ותקלות חמורות בהמשך הדרך.


מה כולל שירות של עורך דין שמלווה הליך מכירת דירה?

עורך דין מומחה למכירת דירה, יערוך ראשית בדיקות מקיפות למצב המשפטי של הדירה וזכויות המוכר בה.

הבדיקות הנדרשות למכירת דירה כוללות, בין השאר, בדיקת המצב הרישומי של הדירה, בדיקת חשיפות המס, היטל ההשבחה וההיטלים הנוספים שיחולו בעת מכירת דירה, בדיקת תיק הבית המשותף בו מצויה הדירה, בדיקת מצב המשכנתאות שקיימות על זכויות מוכר הדירה ועוד בדיקות נדרשות אחרות הרלוונטיות לגופו של כל מקרה.


עורך דין המלווה הליך מכירת דירה יערוך טיוטת הסכם מכירת דירה ראשונה בהתאם לממצאי הבדיקות המקדמיות, וינהל מו"מ משפטי עם עורך הדין של הקונה, תוך חתירה להגנה מרבית על זכויות מוכר הדירה.

לאחר שמגיעים לנוסח הסכם מכירת דירה המוסכם על הצדדים, על עורך הדין מכירת דירה להיות נוכח במעמד החתימה על ההסכם למכירת דירה, בכדי לוודא שההסכם מכירת דירה והנספחים הנלווים לו נערכים ונחתמים באופן תקין שימנע בעיות וסיבוכים עתידיים.

לאחר החתימה על הסכם מכירת דירה, על עורך הדין לדווח בשם מוכר הדירה לרשויות מיסוי מקרקעין וכן לעירייה ולטפל בהמצאת האישורים הנדרשים לסיום העסקה.


מהי הטעות הנפוצה שמוכרי דירות משלמים עליה מחיר יקר?

שכרו של עורך דין ללווי מכירת דירה הוא אמנם סכום לא מבוטל, שיש לקחת בחשבון בין שאר ההוצאות הכרוכות במכירת דירה.

טעות נפוצה שמוכרי דירות נוהגים לעשות היא בבחירת עורך דין ללווי מכירת הדירה. בשוק המשפטי הרווי בישראל ישנם מוכרי דירות שנוהגים לחשוב כי כל עורך דין המציג עצמו ככזה שעוסק גם בנדל"ן יוכל ללוות את תהליך מכירת הדירה ולגרום לתוצאה הרצויה שתשמור על מוכר הדירה ומשכך, ההחלטה "ההגיונית" היא לבחור בעורך הדין שמציע את שכר הטרחה הנמוך ביותר.


בפועל, חשוב מאוד לבחור עורך דין מכירת דירה מקצועי ובעל ניסיון שידע לתת את המענה המקיף הנדרש.


מתוך שלל ההוצאות הכרוכות במכירת דירה, שירות עורך הדין ללווי מכירת דירה הוא הדבר האחרון שעליו כדאי לחסוך... ישנן אלפי עדויות על כך, שבייחוד במקרה זה, הכי זול יהיה כמעט תמיד הכי יקר בסופו של דבר.


כיצד מחושבת עלות שכר טרחת עורך דין מכירת דירה?

שכר טרחה עורך דין מכירת דירה, מחושב על פי כמה פרמטרים חשובים:


  • סוג העסקה המדוברת ומורכבותה – ככלל, ראשית עורך הדין בוחן את היקף העבודה הצפוי לאור סוג העסקה והמורכבות שטמונה בה. ככל וישנם אלמנטים שבהם צריך לטפל מעבר לתהליכים הסטנדרטיים (צווים, שעבודים, תקלות רישומיות וכיוצ"ב) כך עלות שכר טרחת עו"ד מכירת דירה תהא גבוהה יותר.

  • הסכום בו אתם עומדים לבצע את המכירה - הפרקטיקה בענף, כדרך כלל, היא תמחור שכר טרחת עו"ד מכירת דירה כאחוז מסוים מגובה העסקה. כך שבעסקאות שבהן הדירה נמכרת במחיר גבוה יותר, עלות שכר טרחת עו"ד תהא גבוהה יותר. הסיבה לכך נעוצה, בין השאר, גם באחריותו המקצועית של עורך הדין המטפל אשר חשוף לתביעות בסדרי גודל גבוהים יותר.

  • השירותים אותם אתם מקבלים - האם עורך הדין מנהל עבורכם את כל התהליך או שרק מכין טיוטת מכר? האם הוא ידאג להוציא אישור עירייה או שישלח אתכם לבצע את הטרטורים המנהלתיים?

  • הניסיון והמוניטין של עורך הדין בתחום הנדל"ן – פירמות משרדי עו"ד גדולים מתמחרים את השירות שלהם בד"כ גבוה יותר ממשרדי בוטיק ועורכי דין עצמאיים.


בשורה התחתונה, הטווח של שכר טרחה עו"ד מכירת דירה המקובל בשוק, נע בין 0.5% ל-1.5% מגובה העסקה בתוספת מע"מ, תלוי כאמור בשקלול הפרמטרים הרלוונטיים לעסקה.


האם כדאי לשכור עורך דין יחד עם הקונים?

כיום ניתן לראות מוכרים וקונים בעסקאות נדל"ן אשר מנסים לחסוך בעלויות ושוכרים את אותו עורך דין בכדי שילווה את שני הצדדים לעסקה. אמנם, מבחינה חוקית זה אפשרי, וכמובן יכול לחסוך לכם בהוצאות על שכר טרחה עורך דין מכירת דירה, אך עדיין אין זו פעולה שכדאי לכם לבצע.


השתתפות עם הקונים באותו עורך דין יכולה לגרום לניגוד אינטרסים וגם לכך שלא תהיו בטוחים שאתם מוגנים בצורה הטובה ביותר. בנוסף, אם יש לנהל משא ומתן עם הקונים, יהיה קשה לבצע זאת כשאתם חולקים את אותו עורך דין ובוודא במקרה של סכסוך בין הצדדים שבו עורך הדין לא יכול בוודאי לנהל תהליך משפטי אל מול עצמו...


מה אנחנו עושים עבור הלקוחות שלנו?

אנחנו בפרידמן סלע ושות', מלווים עסקאות נדל"ן כבר 10 שנים וזה כל מה שאנחנו עושים!

רשת הגנה חכמה – זיהוי מוקשים ואומדן חשיפות, מניעת הפתעות והוצאות לא צפויות...

מומחיות – רואים את התמונה המלאה ומתכננים בהתאם לצרכים הספציפיים שלך!

יוזמה (שמובילה לשקט נפשי) – מכינים תכנית עבודה וניהול לוחות זמנים. מפנים לך את הזמן, וחוסכים לך הרבה כסף!

אם הגנה, מומחיות ויוזמה חשובים לך. צור קשר ונתאם פגישה שבה תוכלו לקבל את מפת המוקשים בעסקה שלכם!

0 תגובות

Comments


bottom of page